Bilgi İşlem Daire Başkanı

Osman ORHAN
Bilgi İşlem Daire Başkanı
osman.orhan@sbu.edu.tr

Osman ORHAN, 1975 Adıyaman Samsat doğumludur. İlkokul ve İmam-Hatip Lisesi’ni bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi’nden mezun oldu. Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Kamu Yönetimi Anabilim Dalı Mahalli İdareler ve Yerinden Yönetim Bölümünden “e-devlet” konulu tezi ile Yüksek Lisansını tamamladı.

1992-1994 yıllarında TPAO Adıyaman Bölge Müdürlüğünde, 1996-2005 yıllarında İstanbul Büyükşehir Belediyesinde, 2005-2009 yıllarında Eminönü Belediyesinde, 2009-2016 Çekmeköy Belediyesinde görev yaptı.

TPAO İkmal Başmühendisliğinde PC sistemine geçiş projesinde koordinatörlük yaptı. İBB Meslek ve Sanat Edindirme Kurslarında (İSMEK) Usta Öğretici ve Bilgisayar Kursları Koordinatörlüğü yaptı. Birçok bilişim projelerinde ve Avrupa Birliği projelerinde görev aldı. Stratejik Plan ve Performans Programı eğitimi ve çalışmalarında bulundu. Genel Sekreterlik ve Meclis Başkan Vekilliğinde üst düzey yönetici asistanı olarak görev yaptı. Özel Kalem Müdürlüğü, İşletme ve İştirakler (kurucu) Müdürlüğü, Bilgi İşlem Müdürlüğü ve Muhtarlık İşleri Müdürlüğü görevlerini yürüttü.

Üniversite öğrencilerine ve genç iş adamlarına Kamu ve Özel Sektörde E-Yönetim seminerleri, Bakırköy Halk Eğitimi Merkezinde bilgisayar sistem, ağ, yazılım ve donanım dersleri verdi.

Bilişim ve İnovasyon Derneği, Türkiye Bilişim Derneği, Adıyaman Dernekler Federasyonu, Adıyamanlılar Vakfı,  Siyasal Vakfı,  Yenidünya Vakfı, Çekmeköy Kardeş Aile Derneği, Gelecekten Gelenler Derneği, Çekmeköy Engellileri Birebir Destekleme Derneği üyesi, Özel Kalem Müdürleri ve Yönetici Asistanları Platformu Yürütme Kurulu üyesidir.

İngilizce, Arapça bilen ORHAN, evli ve iki çocuk babasıdır.