DUYURULAR
X

Basın Açıklaması!..

16-05-2018
aksa 
İsrail'in Birleşmiş Milletler kararları ve evrensel insan haklarını hiçe sayarak Filistin'de işlediği katliamı, bu katliama zemin hazırlayan ve sessiz kalan ABD'yi şiddetle kınıyor ve lanetliyoruz. Tarihe kara bir leke olarak geçen bu meş'um katliamın Nekbe/Felaket Gününün 70. yıldönümüne getirilmesi, olayın ne kadar büyük bir tahrik ve provokasyon boyutu içerdiğini gözler önüne sermektedir.
Yirmi birinci yüzyılın ilk çeyreğinde, Haçlı zihniyeti mantığı ile yürütülen ve işlenen katliamın faillerini ve ortaklarını şiddetle bir kez daha lanetliyoruz. Masum Filistin halkının haklarının Siyonist devlet tarafından on yıllardır sürekli olarak ihlal edilmesi, en temel özgürlüklerinden mahrum bırakılması ve son olarak bu katliama cüret etmesi karşısında insanlığın, adeta suskunluğa bürünmesi ve bu katliamı görmezden gelmesi asla kabul edilebilir bir durum değildir.
Tarih bu günleri kara bir leke olarak yazacaktır. Filistin halkı meşru müdafaa hakkına sahiptir. İşgalci konumundaki İsrail ve hamisi ABD Ortadoğu’da mazlum insanlara karşı şiddet kullanmak suretiyle devlet terörü işlemişlerdir. Birleşmiş Milletler ve Lahey Uluslararası Ceza Mahkemesini göreve davet ediyor, eğer uluslararası hukuk varsa ve insanlık bir nebze vicdan sahibiyse, bu kurumların Netanyahu ve diğer katliam ortakları aleyhine derhal soruşturma açarak gereğini yapmalarını bekliyoruz.
Bizler masum ve mazlum Filistin halkına başsağlığı dilerken, sadece vatanlarını ve namuslarını savunurken şehit düşen kardeşlerimizin değil, hukukun da katledildiğini tüm dünyanın er geç anlayacağını umuyoruz. Vicdan sahibi herkesi İsrail ve katliam ortakları aleyhine tavır almaya, haksızlıklarını tüm dünyaya gür bir sesle haykırmaya ve Filistin halkı ile dayanışmaya çağırıyoruz. Aksi takdirde tarih bu sessizliği de affetmeyecektir.

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Senatosu