HABERLER
X

Hamidiye Tıp Fakültesi’nde Beyaz Önlük Giyme Heyecanı

Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Hamidiye Tıp Fakültesi 2019-2020 Eğitim Öğretim Yılı “Beyaz Önlük Giyme” Töreni, Üsküdar Belediyesi Bağlarbaşı Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. 

Törene Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl,Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Yunus Karakoç, Prof. Dr. Murat Elevli, Üniversite Genel Sekreteri Dr. Öner Güner, Hamidiye Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Erdoğan Çetinkaya, Hamidiye Hemşirelik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Merdiye Şendir, Hamidiye Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Saadet Yazıcı ile çok sayıda idari personel, akademisyen, öğrenci ve veli katıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan törenin açılış konuşmasını yapan Hamidiye Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Erdoğan Çetinkaya beyaz önlük giymenin tıp öğrencisi için hekimlik yolunda önemli dönüm noktası olduğunu söyledi. Öğrencilerin en iyi şekilde eğitim almaları için yeterli fiziki koşullara ve öğretim üyesi kadrosuna sahip olduğuna dikkat çeken Çetinkaya, “Sizler bugün, burada, dünyanın en kadim mesleklerinden biri olan ve fedakârlık, hoşgörü ve olağanüstü çalışma azmi ve kararlılığı gerektiren bir alana mensubiyetin başlangıç aşamasındasınız. Çok önemli bir karar vererek bu mesleğe ilk adımınızı attınız. Bugünden itibaren mesleğin gerektirdiği bilgi, beceri ve yeteneklerle donanma, kendinizi geliştirme ve insanlığa faydalı olma noktasında çalışmalarınızı yoğunlaştıracaksınız. Öncelikli mesleki ilkeniz insanlara faydalı olma üzerine kurulu olduğunu unutmayınız. Hayat felsefenizi ve yaşam tarzınızı derinden etkileyecek, yeniden kodlayacak bir mecraya girdiniz. Bu yol kolay bir yol değil; fedakârlık ve gayret üzerine kurulu, belki belli dönemlerde motivasyonunuz azalacak, zaman zaman kararlılığınızı tahkim etmek durumunda kalacaksınız. Ama, pişman olmayacaksınız.” dedi.
Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl de yaptığı konuşmada, Mekteb-i Tıbbıye-i Şahane’nin 1933 yılında kapatılmasından 87 yıl sonra aynı ruh ve aynı heyecanla beyaz önlük giyme töreni düzenlediklerini söyledi.
Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nin Ülkemize ve gönül coğrafyamıza sağlık profesyonelleri yetiştirmek amacıyla 1903 yılında 2. Abdülhamid Han tarafından kurulan Mekteb-i Tıbbiyye-i Şahane’nin bugünkü imkanlarla daha ileriye taşınmasına müteveccih bir uygulama olarak kurulduğunu söyleyen Rektör Erdöl sözlerini şöyle sürdürdü;
“Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın bu tarihi hatıraya hürmeten; bu önemli görevi ifa vazifesini üniversitemize layık görmüş olması hepimiz için ayrı bir şeref kaynağı olup, huzurlarınızda kendilerine şükranlarımı arz etmek isterim.
Sevgili Öğrenciler;
Bugün önlük giyerek adım atacağınız hekimlik mesleği, insan gibi yüce bir varlıkla ilgilenen çok kıymetli ve kutsal bir meslektir. Bunun için de ilk günden itibaren insanı tanımaya başlayacaksınız. Mesleğiniz sürekli çalışmayı, bilgileri yenilemeyi ve özverili olmayı gerektiren zorlu bir meslek olduğu kadar, kutsal bir meslektir de aynı zamanda. Bu kadar kutsal ve tatminkâr başka bir meslek ben bilmiyorum. (İçinizden bilen varsa söylesin!) Ancak mesleğinizde başarılı olmak istiyorsanız; önce insanı seveceksiniz... Hayvanları seveceksiniz hatta bitkileri seveceksiniz...
Ailenizden aldığınız edep ve terbiye kültürünü mesleğinizde de lütfen devam ettirin. Araştırmaya ve sorgulamaya devam edin. Hastalarınıza, hasta yakınlarına anneniz, babanız gibi bakın. Onların kendiniz gibi birilerinin çok değer verdiği en yakınları olduğunu sakın unutmayın.
Hastalarınız, hasta yakınlarınız çoğu zaman, doktorların da beden ve ruhtan ibaret olduklarını, yoğun çalıştıklarını, insani tepkiler verebileceklerini, gerektiğinde kızabileceklerini unutur. Üzülerek belirtmeliyim ki toplumumuzda son dönemlerde gittikçe artan bir şekilde, sağlık çalışanlarına karşı uygunsuz şiddete varan tepkilerle karşılaşıyoruz. Bazen acilde, bazen serviste, bazen de sokakta hiç hak etmediğimiz davranış biçimlerine maruz kalabiliyoruz. Bütün bunlar sizleri yıldırmasın...
İçinizdeki insanlara faydalı olma iştiyakını söndürmesin...Her zaman hedefiniz hastayı iyileştirmek, ıstırabını dindirmek, teselli etmek ve gerekirse yol göstermek olsun ki insanlar içine düştükleri yanlışın farkına varıp layık olduğunuz saygıyı sizlerden esirgemesin.
Amacınız ünlü birer doktor olarak şöhret kazanmak değil, hayır dua biriktirmek olsun. Endişelenmeyin; tıp fakültesine girmek için gösterdiğiniz gayretle, kararlı ve bilinçli bir şekilde çalıştıkça iyi birer hekim olarak ününüz zaten kısa zamanda yayılacaktır. Merhametinizi her daim her şeyin üstünde tutun... İnsan, en kutsal varlık; insanın en hayırlısı ise insanlara en çok yararlı olandır... Beyaz önlüklerinizi giyeceğiniz şu andan itibaren bu şuur ve bilinçle hareket edeceğinize, bu onurlu görevi bir ömür boyu layıkıyla yapacağınıza ben yürekten inanıyorum.
Genç Meslektaşlarım,
Sağlık Bilimleri Üniversitesi Hamidiye Tıp Fakültesi öğrencisi olarak başka hiçbir öğrenciye nasip olmayan öyle ayrıcalıklı bir okulda eğitim görüyorsunuz ki, bununla ne kadar övünseniz azdır.
1915 yılında, sizin eğitim gördüğünüz binada birinci sınıfta aynı sıralarda oturan meslektaşlarınız Çanakkale’ye gitti ve dönemediler. Tamamı şehit düştüğünden Mekteb-i Tıbbiyye 1921 yılında bir tane bile mezun veremedi. Hepsine minnet borçluyuz, ruhları şad olsun…
1. Dünya Savaşı boyunca bu sıralarda oturan toplam 765 tıp öğrencisinden 346'sı şehit düştü ve geri dönemedi…
14 Mart 1919’da sıralarını paylaştığınız meslektaşlarınız Kurtuluş Savaşı’nın meşalesini bu okuldan yakarak, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunda öncü rol üstlendiler. Bu sebeple bugün 14 Mart tarihini biz Tıp Bayramı olarak kutluyoruz.
Yine meslektaşlarınız 15 Temmuz ihanet gecesinde tıpkı öncü meslektaşlarınız gibi verdikleri onurlu mücadeleyle darbenin akamete uğratılmasında aktif rol üstlendiler.

Sevgili Öğrenciler,
Bu fakülteye çok kişinin önünde büyük başarılar kazanarak geldiniz. Bugün sizlere bembeyaz bir önlük hediye ve emanet ediyoruz. Lütfen ona sahip çıkınız... Mekteb-i Tıbbiyye-i Şahane’de tıp öğrencisi olmanın bir ayrıcalık olduğunu unutmayın. Bunu biliniz ve bu ayrıcalığın hakkını hep gözetiniz...
Üniversitemizde sizleri yetiştirmek için gayret gösteren, birbirinden yetkin ve donanımlı değerli hocalarımızdan olabildiğince faydalanmaya çalışın. Bu günlerinizi ve fırsatı ganimet bilin, değerlendirin. Yine böyle bir gün gelip mezuniyet için tekrar toplandığımızda, gözleri bu günkünden daha parıltılı, kendinden ve bilgisinden emin, geleceğe güvenle bakan genç doktor meslektaşlarımız olarak sizleri ailelerinizle birlikte gururla alkışlamak istiyoruz.
Çok Kıymetli Aileler,
Artık tıbbiyeli olarak evlatlarınızın bir diğer ailesi de bizler olduk. Bu zamana kadar onlara hep destek oldunuz, Üniversitemiz adına sizlere teşekkür ediyorum. Buralara kadar getirmiş olmanın haklı gururunu sizin...Sizlerden istirhamım; üniversiteli olacak kadar yetişkin olsalar da, bu zorlu süreçte biz onları geleceğe hazırlarken, onlardan ve bizden desteklerinizi lütfen esirgemeyin... Hep onların yanında olmaya devam edin ve hissettirin...
Onlar burada bize ve Allah’a emanettir...
Sizleri tekrar tebrik ediyor, genç meslektaşlarımıza Allah’tan muvaffakiyetler diliyor ve hepinize saygılarımı sunuyorum.”
Tören, öğretim üyelerinin, birinci sınıfa başlayan 181 öğrenciye beyaz önlüklerini giydirerek tebrik etmelerinin ardından fotoğraf çekimiyle sona erdi.

06-01-2020