HABERLER
X

TÖMER 1. Mezuniyet Programı

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kadriye Kart Yaşar, öğrencilere "Meslek hayatınız boyunca din, dil, ırk ve cinsiyet ayrımı yapmadan, yaratılmışların en hayırlısı olan insanoğluna hizmet etmek üzere sağlık profesyonelleri olarak yetiştirileceksiniz. Sizlerin bu bilinçle mesleğinize yaraşır, insana hizmet eden onurlu birer sağlık personeli olacağınıza inanıyorum." diye seslendi. 

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Türkçe ve Yabancı Dil Uygulama ve Araştırma Merkezi (SBÜ TÖMER) 1. Mezuniyet Programı'nın açılış töreni, Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi'nde yapıldı.

Açılışta konuşan Yaşar, öğrencilere, meslek hayatı boyunca insana kıymet veren bir tavırla hizmet etmeleri gerektiğini söyledi.

Sağlık profesyonelleri yetiştirmenin önemine değinen Yaşar, "Üniversitemiz, 1903 yılında II. Abdülhamid Han tarafından kurulan ülkemizin ilk tıp fakültesi olan Mekteb-i Tıbbiyye-i Şahane'nin bugünkü imkanlarla devamı olması amacıyla Sayın Cumhurbaşkanımızın himayelerinde kurulmuştur. Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane'nin devamı niteliğinde bu misyona sahip aynı zamanda da bahsedildiği gibi yurt dışında eğitim kurumları açan tek devlet üniversitesidir. Bu yönüyle de farklı misyonları ve davaları yüklenmiş durumdayız." diye konuştu.

Üniversitede sadece iyi bir sağlık personeli değil aynı zamanda iyi birer insan, ülkesine faydalı bireyler, araştıran, düşünen, bilimsel arenada yepyeni buluş ve çalışmalara imza atacak, geçmişten aldığı değerlerle geleceğini hedefleyen bilim insanları yetiştirmeyi hedeflediklerini anlatan Yaşar, öğrencilerin, SBÜ TÖMER'in ilk mezunları olduğunu hatırlattı.

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yaşar, "Bu dönemden itibaren artık mesleğinizle ilgili eğitim alanında da çalışmaya başlayacaksınız. Meslek hayatınız boyunca din, dil, ırk ve cinsiyet ayrımı yapmadan, yaratılmışların en hayırlısı olan insanoğluna hizmet etmek üzere sağlık profesyonelleri olarak yetiştirileceksiniz. Sizlerin bu bilinçle mesleğinize yaraşır, insana hizmet eden onurlu birer sağlık personeli olacağınıza inanıyorum." şeklinde konuştu.

- "Bünyemizde, 25 farklı ülkeden 240 öğrencimiz eğitim görmektedir"

SBÜ TÖMER Müdürü Halil İbrahim Erol ise insanlar arasında sevgi-saygı bağının kurulması ve bilimsel bakış açısının kazandırılmasında en önemli araç dil olduğu için Türkçeyi öğretmek maksadıyla yola çıktıklarını vurgulayarak, "2018'de ilk dersimize başladık ve şu an itibarıyla merkezimiz bünyesinde 3 kıtadan, 25 farklı ülkeden, 240 öğrencimiz eğitim görmektedir." bilgisini paylaştı.

Merkezde, yabancı dilin öğreniminde tüm dünyada kabul gören Avrupa Ortak Başvuru Metni çerçevesinde eğitim-öğretim faaliyetlerini planlayıp yürüttüklerini anlatan Erol, şunları kaydetti:

"Bu kapsamda kurumumuzda seviyelendirilmiş dil kursları, sertifika programları, dil seviye sınavları ve Türkçe Yeterlilik Sınavları düzenlenmektedir. Önümüzdeki yıldan itibaren eğiticinin eğitimi, diğer bir ifadeyle yabancı dil öğretimi sertifika programları planlanmaktadır. Bunların yanı sıra Türkçe ile birlikte dünya dillerinin öğrenimini sağlamak amacıyla İngilizce ve ihtiyaç duyulan diğer dillerde kurslar düzenlenmekte ve planlanmaktadır. TÖMER, yalnızca dil öğrenilen bir kurum değil, aynı zamanda farklı kültürlerin kesiştiği, farklılıkların zenginliğe ve güzelliğe dönüştüğü müstesna bir kurumdur."

Konuşmaların ardından öğrenciler, şiir, şarkı ve tiyatro gösterileri sundu.

17-05-2019