Lütfen telefonunuzu dik konuma getiriniz.

Görevlerimiz

METÜM HAKKINDA DAHA FAZLASI İÇİN BU LİNKE TIKLAYIN...

Sonbaharda METUM'de Bir Gezintiye Çıkmaya Ne Dersiniz (Sanal Tur için Tıklayın...)

Kışın METÜM'de Bir Gezintiye Çıkmaya Ne dersiniz (Sanal Tur İçin Tıklayın...)

Gülhane Medikal Tasarım ve Üretim Uygulama ve Araştırma Merkezi olarak görevimiz; öncelikli olarak Gazilerimize ve bunun yanında  tüm İhtiyaç sahiplerine kabiliyetlerimiz dahilinde eksik olan sert doku kayıplarını giderecek kişiye özel medikal implantları üretmek ya da  hekim tarafından ihtiyaç duyulan ameliyat öncesi modelleri hazırlamaktır. 

Ayrıca Merkezimizin imkan ve kabiliyetleri dahilinde dental metal alt yapıların üretiminin yanı sıra  medikal, endüstriyel ve akademik eğitim alanlarında gereken desteği  sağlayarak ARGE çalışmaları yapmaktır. 

Merkezimizde tasarlanan ve üretilen "Kişiye özel implantlar"  sayesinde amacımız; 

      * Revizyon ameliyatlarına ihtiyaç duyulmadan,
      * Ameliyat risklerini ve enfeksiyon riskini en aza indirerek,
      * Hastanın ameliyat süresinin kısaltılarak yaşam kalitesinin arttırıldığı,
      * Daha kısa iyileşme/rehabilitasyon süresi ile,
      * Anatomik uyumluluk ve daha pek çok bilimsel olarak kanıtlanmış sonuçlarla hastalara ve doktorlara ihtiyaç duydukları en kaliteli hizmeti vermektir. 

Uygulamalarımızın tamamından bütün sağlık kuruluşları rahatlıkla faydalanabilmektedir. SGK ile yapmış olduğumuz protokol kapsamında ise 3. basamak Sağlık Hizmet Sağlayıcıları ücretsiz olarak hizmet alabilmektedir. 

Faaliyetlerimiz

Yukarda listelemiş olduğumuz yazılım ve cihazlar ile Merkezimizde pek çok farklı alanda faaliyetler yürütülmektedir. Aşağıda yürüttüğümüz veya yürütmekte olduğumuz bu faaliyetlerre dair bilgileri ve detayları bulabilirsiniz. 

EĞİTİM FAALİYETLERİ

STAJLAR

METÜM, 2017 senesinden bu yana her yıl yaz dönemi boyunca teorik bilgisini iş hayatında pratiğe dönüştürmek isteyen genç mühendislere staj imkanı sunmaktadır. Medikal ve mühendislik alanlarının birleşimi olan multidisipliner bu çalışma alanında kamusal olarak faaliyet gösteren ender kurumlardan biri olan METUM'de 2017 senesinden günümüze kadar gerçekleşen stajlara dair detay bilgiler aşağıdaki yer almaktadır. 

KURSLAR

METÜM, 2017-2018 Eğitim öğretim döneminden bu yana, SBÜ Gülhane Sağlık Meslek Yüksekokulu, Diş Protez Teknolojileri dalında eğitim alan tekniker/ teknisyen adayı öğrencilere dijital ortamda dental süreçleri tanımaları, 3 (üç) boyutlu üretim ağının dental alandaki işleyişlerini öğrenmeleri amacıyla kurslar düzenlemektedir. Bu kurslarda öğrencilerin dijital ortamda dental verileri tarama, tasarlama gibi uygulamaya yönelik imkanlar edindiği gibi 3 (üç) boyutlu yazıcılar ile kendi tasarımlarını üreterek üretim ağının işleyişine de dahil edilmektedirler. Böylelikle sanal ortamda ki süreci uygulayarak öğrenme imkanı sağlanmaktadır. 2017 - 2018 Eğitim öğretim döneminden günümüze kadar yaklaşık 120'nin (yüz yirminin) üzerinde öğrencinin bu kurstan faydalandığı düşünülmektedir.

WORKSHOPLAR

28- 29 Ekim 2019 Tarihinde düzenlemiş olduğumuz METÜM GÜNLERİNE katılan doktor, mühendis ve öğrencilere programın 2. (ikinci) gününde 4 (dört) farklı içerikte workshoplar gerçekleştirilmiştir. Her bir workshop oturumunda amaç, multidisipliner yapı altında işleyen bu sürecin hem doktor / tıp ayağının hem de mühendislik - tasarım/ üretim ayağının tanıtılması öğretilmesi olmuştur. Yapılan bu workshoplara 100 (yüz) kişiye yakın katılım olmuştur. Workshop içeriklerine dair detay bilgi aşağıdaki gibidir. 

Workshop İçeriği

 • Hekim/ Mühendis sunumları (endikasyon konulması, çalışmaya karar verilmesi, verilerin alınması ve işlenmesi süreci, tasarım anlatımları)
 • Tasarım uygulamaları (bilgisayar başı)
 • Üretim parkurundaki işleyişin görülmesi 
 • Hekimler arası tecrübe paylaşımı, planlanmış vakanın cerrahi videosunun izlenmesi, soru-cevap

ÜRETİM FAALİYETLERİ 

     

     

     

     

Amaç ve Hedeflerimiz

METUM_ANA_SAYFA ]

Türkiye de ilk ve sayılı yerlerden biri olan METÜM, 2011 senesinde TSK Elele Vakfının nakdi destekleri ile NATO – NAMSA projesi olarak gerçekleştirilmiştir. METÜM, kurulduğundan beri dünya çapında medikal alanda gerçekleştirilen kişiye özel üretimlerdeki parçalanmış yapının aksine tasarımdan üretime tam kapasite ile tek çatı altında hizmet verebilen sayılı kurumlarındandır.

2016 senesi içerisinde gerçekleşen kurum değişikliği ile SBU bünyesine katılan METÜM, daha kapsamlı hizmet vermesine yardımcı olacak yeni cihazlar,  yeni yazılımlar, yeni hizmetler ve ilerleyen süreçlerde yeni nesillere 3 boyutlu teknolojiler üzerine kapsamlı eğitim vermesine yardımcı olacak yeni bir bina eklemiş, büyüyerek gelişmiştir.

2012 senesinden beri ISO 13485 sertifikasına sahip, multidisipliner alanda tecrübeli ve sertifikalı personelleri ile çalışan METÜM; medikal, dental, endüstriyel ve akademik alanda imkan ve kabiliyetleri kapsamında ihtiyaç sahibi herkese destek vermektedir. Kuruluş amaçları içerisinde yer alan Gaziler ise öncelik sırasında başta gelmektedir.

Amaçlarımız

 • 3 boyutlu medikal tasarım, üretim, 3 boyutlu yazıcı teknolojileri ve anatomi üzerine ihtisas yapmış sertifikalı çalışanlar ile ülkeye vizyon katmak
 • Biyomekanik ve Medikal alanlar arasında işbirliği sağlamak
 • Katma değeri yüksek kişiye özel ürünler üretebilmek 
 • Yeni ve ileri malzemeler ile üretim yapılabilecek teknolojilere katkı sağlamak
 • Yeni veya mevcut ürünün geliştirilmesi yönünde gerekli araştırma ve geliştirme faaliyetleri yapmak

Hedeflerimiz

 • Ulusal ve uluslararası düzeyde kabul görmüş bir uygulama ve araştırma merkezi olmak
 • Tecrübe ve donanımıyla sağlık ve teknoloji alanında bilgi aktarımı sağlamak
 • Alanında, sertifikalı eğitimler verebilen bir merkez olmak
 • Multidisipliner bir yapının içersinde bilgi ve tecrübe ile koordine olarak ülke değerlerine medikal / endüstiriyel / akademik alanlarda katkıda bulunmak