DUYURULAR
X

2023 Yılı Çobanbey Tıp Fakültesi Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınav Duyurusu!..

27-05-2023

Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Çobanbey Tıp Fakültesine 2023 – 2024 Eğitim Öğretim Yılında yazılı ve sözlü mülakat sınavı yapılarak öğrenci alınacak olup, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı başvurusu 02 Temmuz – 06 Ağustos 2023 tarihleri arasında online olarak https://basvuru.sbu.edu.tr/ yapılacaktır.

 

Çobanbey Tıp Fakültesi mülakat başvurusuna lise diploması olmayan adaylar için lise bitirme sınavları sonunda elde edilen Bakalorya (IB) Sonuç Belgesi (ilmi- sayısal veya edebi - sözel) olanların başvurusu kabul edilecektir.

 

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavına başvurduğu halde yazılı sınava girmeyen adaylar mülakat sınavına alınmayacaktır.

 

SBÜ Çobanbey Tıp Fakültesi Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Yazılı Sınavı Suriye’de bulunan Çobanbey, Azez ve Elbab sınav merkezlerinde 16 Ağustos 2023 tarihinde

(Suriye saati ile) 11.00’de yapılacaktır.

 

2023–2024 Eğitim Öğretim Yılında Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Çobanbey Tıp Fakültesi yabancı uyruklu öğrenci seçme ve yerleştirme sınavına sadece Suriye’ de yaşayan Suriye Uyruklu aday öğrenciler ile Suriye’de mukim olan Suriye Uyruğu dışında diğer yabancı uyruklu adaylar başvuru yapabileceklerdir. Aday öğrencilerden ilk uyruğu Suriye olup, başvuru yolu ile Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlığına geçen çift uyruklu adayların başvuruları kabul edilmeyecektir. Başvuru şartlarını taşımadığı halde usulsüz başvuru yaptıkları tespit edilen adaylar yerleşmeye hak kazansalar dahi kayıt işlemleri iptal edilecektir.

 

2023 – 2024 Eğitim ve Öğretim Yılında Çobanbey Tıp Fakültesi için yapılacak olan Yabancı Uyruklu Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı için başvuru yapacak olan adaylar, Üniversitemiz tarafından Türkiye’de gerçekleştirilecek olan SBÜYÖS2023 Yurt Dışından veya Yabancı Uyruklu Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavına başvuru yapamayacaktır. Aynı anda iki sınava da başvuru yaptığı tespit edilen adayların başvuruları geçersiz sayılacaktır. Kesin kayıt hakkı kazansalar bile kayıtları iptal edilecektir.

 

Türkiye’de herhangi bir Üniversiteye kayıtlı öğrencilerin Çobanbey Tıp Fakültesine başvuru yapamayacağı gibi Suriye’de veya Çobanbey’de bulunan Tıp Fakültelerinden herhangi birine kayıtlı olan öğrencilerin de Çobanbey Tıp Fakültesine kayıt hakkı kazandıktan sonra, ancak bir önceki kayıtlı bulunduğu fakülteden kaydını sildirmek şartıyla Çobanbey Tıp Fakültesine kaydı yapılacaktır. Ayrıca iki ayrı üniversitede kayıtlı olduğu tespit edilen öğrencilerin eğitim öğretim yılına bakılmaksızın Çobanbey Tıp Fakültesinden kayıtları silinecektir.


2023 Yılı Çobanbey Tıp Fakültesi Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınav Kılavuzu için tıklayınız...

 

Başvuru için tıklayınız...