HABERLER
X

Gülhane Hemşirelik Fakültemizde Mezuniyet Heyecanı

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Hemşirelik Fakültesi 2021-2022 Akademik Yılı mezuniyet töreni Gülhane Kapalı Spor Salonu’nda gerçekleştirildi. 

Gülhane Hemşirelik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Emine İyigün’ün ev sahipliğinde düzenlenen törene Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl, Rektör Yardımcılarımız, Dekanlarımız, akademik ve idari personelimizin yanı sıra mezun öğrenciler ve aileleri katıldı.
Saygı duruşu ve istiklal marşının okunması ile başlayan törende açılış konuşmasını Gülhane Hemşirelik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Emine İyigün yaptı.
Prof. Dr. Emine İyigün konuşmasında; “Bugün, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Hemşirelik Fakültesi’nin mezunları olmanın onurunu ve gururunu yaşıyorsunuz. Bu kurumda eğitim almış olmanız sizlerin hemşirelik hizmetlerinin toplum sağlığına katkısını artırma ve mesleğinizi geliştirip güçlendirme sorumluluğu yüklemektedir. Mezuniyet eğitim anlamında bir bitiş gibi görünmekle beraber aynı zamanda bunun bir başlangıç olduğunu unutmayınız. Mesleki yaşamınızı hemşireliğin evrensel ilkeleri olan bilgi, bakım ve insan sevgisi doğrultusunda etik ilkelere uyarak ve sürekli gelişerek sürdürmenizi diliyoruz. Bilime dayalı çağdaş uygarlık yolunda kimliğinizi gurur duyarak taşıyacağınıza inanıyoruz. Sizleri sevgiyle kucaklıyorum. Yolunuz açık, şansınız bol olsun” ifadelerini kullandı.
Rektörümüz Prof. Dr. Cevdet Erdöl de konuşmasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nin vizyon ve misyonu çerçevesinde insanlığa yararlı ve başarılı sağlık profesyonelleri yetiştirmenin gayreti içerisinde olduklarını belirtti.
Rektör Erdöl sözlerini şöyle sürdürdü:
“Türkiye'de sağlık sisteminin en önemli unsurlarından biri olan hemşireliğin tarihi dünyada 1862'de başlarken, Türkiye'de 1911'li yıllara kadar uzanıyor.
O yıllarda başlayan Trablusgarp Savaşı'nda askerlerin ağır kayıp vermesi ve sağlık hizmetlerinin yeterince karşılanamaması nedeniyle o dönemde ‘Hilal-i Ahmer Cemiyeti’ olarak adlandırılan Kızılay tarafından 1911 yılında Türkiye'nin ilk hemşirelik kursu açılmış, Müslüman kadınlardan gönüllülük esasıyla alınan hemşire adayları, gerekli eğitimlerin ardından sertifika alarak hemşire olmaya başlamışlardı.
Bu kursu bitirenler 1912-1914 Balkan Savaşları'nda ve 1914-1918 Birinci Dünya Savaşı'nda cephelerde görev almış, kurulan sahra hastanelerinde yaralanan askerlerin tedavilerinde birebir görev yapmışlardı. Ön cephelerde görev alan yüzlerce hemşire ise açılan top ateşi ve saldırılar sonucu şehit olmuştu. Ruhları şad olsun.
Kahraman hemşirelerimiz sadece savaş meydanlarında değil, savaş sonrası süreçte özelikle sosyal yapının bozulması, insanların bulaşıcı hastalıklarla karşı karşıya kalması ve koruyucu sağlık hizmetine olan ihtiyacı artması ile birlikte toplumun her kesimine yayılmıştır. Hemşirelik mesleği, insan var oldukça ve sağlık söz konusu oldukça yaşayacaktır.
Rehberleriniz Gevher Nesibeler, Safiye Hüseyinler, Kerime Salaharlar, Münire İsmailler gibi nice kahraman ve fedakar Türk hemşireleri olsun" dedi.
Rektör Erdöl şunları kaydetti;
“Sevgili öğrenciler, tarihi kahramanlıklarla dolu hemşirelik eğitiminizi başarıyla tamamladınız. Bu tören sizin topluma, bir anlamda insanlığa hizmet vermek üzere hazır olduğunuzu ilan ettiğiniz bir geçiş törenidir.
Artık sağlık sektöründe bizzat hastalarla yüz yüze olacaksınız, bu yüzden hastalarla ilgilenirken yüzlerinizde gülümsemeyi eksik etmeyin.
Hepinizin vatanına milletine bağlı, milletimizin değerleriyle barışık, mesleğini en iyi şekilde yapma gayretinde olan, insana saygıyı hiçbir koşulda ihmal etmeyen, kendinizi emanet etmekten çekinmeyeceğiniz kadar güvenilir ve bilgili, mesleğinde her zaman etik davranış gösterme becerisine sahip bireyler olacağınıza inancımız tamdır.
Sevgili aileler,
Şundan emin olun ki Sağlık Bilimleri Üniversitesi evlatlarınızı, insani değerlere saygılı, mesleki bilgisi tam, sorumluluk alan, üretken, kendini yenileyen, topluma hizmeti gaye edinmiş sağlık profesyonelleri olarak yetiştirdi. Onların yetişmesinde ve bugünlere gelmesinde elbette en büyük pay sizindir. Sizleri de özellikle kutluyorum.
Mezuniyetinizin size, ailenize, vatana, millete hayırlı olmasını temennisiyle bundan sonraki yaşantınızda hepinize sağlık, mutluluk ve başarılar diliyorum.”

Mezunlarımızın özveri, sabır, mesleki bilgi ve birikimle sağlık hizmeti sunumunda etkin bir rol üstleneceklerini söyleyen Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Gerek, "Eğitiminizin size kazandırdığı temelleri güçlendirerek etik prensiplerden ödün vermeden bu değerli mesleğin birer mensubu olarak yolunuza devam edeceğinizden eminim. Bundan sonraki yaşamanızın da başarı, sağlık, mutluluklarla dolmasını ve birlikteliğimizin devamını dilerim.” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından protokol ve akademisyenlerimiz tarafından mezun öğrencilerimize temsili diplomalarının sırayla verildiği tören, hemşirelik yemini okutulmasıyla devam etti.
Hemşirelik yeminlerini okuyan ve mezuniyet heyecanını yaşayan öğrencilerimizin keplerini atması ve fotoğraf çekiminin ardından mezuniyet töreni sona erdi.

28-06-2022

Haber Galerisi