HABERLER
X

Gülhane Tıp’ta Mezuniyet Coşkusu

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Tıp Fakültesi'nin 2021-2022 Akademik Yılı mezuniyet töreni Gülhane Kapalı Spor Salonu’nda gerçekleştirildi. 

Gülhane Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Ali Gülçelik’in ev sahipliğinde gerçekleştirilen törene Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl, AK Parti Ankara Milletvekili Prof. Dr. Arife Polat Düzgün, Rektör Yardımcıları, Dekanlar, Askeri Erkan, Ankara İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Ali Niyazi Kurtcebe, Genel Sekreter, akademik ve idari personelimizin yanı sıra mezun öğrenciler ve aileleri katıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başlayan törenin açılış konuşmasını yapan Gülhane Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Ali Gülçelik, Bir asrı aşkın süredir süregelen köklü eğitici kimliği ve geçmişten aldığı güç ile Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Tıp Fakültesi’nin tıp alanında bir marka değer olduğunu söyledi.
Prof. Dr. Gülçelik konuşmasında, “Gülhane Tıp Fakültesi ulusal ve uluslararası güncel sağlık konularını kavramış, mevcut sorunların üstesinden gelebilecek bilgi, beceri ve tutuma sahip, hekimlik etik ilkelerine önem veren, topluma kaliteli, koruyucu ve tedavi edici hizmet vermeyi amaçlayan, bilimsel ve kanıta dayalı tanı ve tedavi yöntemlerini uygulayabilen, kendisinin ve toplumun bilişsel kapasitesinin gelişimine katkıda bulunan, sürekli mesleki ve bireysel gelişime açık, iletişime yatkın; temel bilgi, yetkinlik ve becerileri edinmiş, liderlik ve yönetici vasıflarına sahip hekimler yetiştirmektedir.
Değerli Anneler ve Babalar, altı yıl önce çocuklarınızı iyi yetişmiş gençler olarak bizlere teslim ettiğiniz zaman oldukça mutlu ve gururluydunuz. Çünkü evlatlarınız buraya gelmeden önce zorlu sınavlarda büyük başarılar göstermiş ve Tıp Fakültesi öğrencisi olmuşlardı. Bugün sizler için daha yoğun hislerin yaşandığı bir gün ve daha çok sevinme ve gurur duyma zamanı. Evlatlarınız altı yıl süresince bizim değerli öğrencilerimiz olarak tıp eğitimini başarıyla bitirmiş ve artık birer hekim olmuşlardır.
Sevgili Öğrencilerim genç meslektaşlarım, artık bugünden itibaren insan sağlığının korunması ve yükseltilmesi adına nitelikli hekimler olarak çalışma hayatına atılıyorsunuz. Her biriniz güzel ülkemizin dört bir tarafında göreve başlayacaksınız. Öğrendikleriniz hep yanınızda olacak. Ama öğrenecekleriniz henüz bitmedi. Hekimlik kariyer yolu uzun ve devamlı öğrenme isteyen bir meslek, bir hayat tarzı. Zamanı kovalayan, saniyenin hesabını yapan, en mutlu, en hüzünlü kısacası hayatının her anında mesleki gerekliliklerini aklından çıkarmayandır hekim. Öyle ki hayatı boyunca kendini ve kendisine yakın olanları ikinci hatta üçüncü plana atacak kadar mesleğini hayatının ön planına koyanlar da hekimlerdir. Kendi hayatına geç kalan ama mesleğine olan bağlığıyla her daim, her şartta kendisine ihtiyaç olunması halinde hazır bulunandır hekim. Öğrenmelerinizi sakın ertelemeyin. Tıp alanındaki gelişmeleri hep yakından takip edin. Tören sonunda edeceğiniz yemini de asla unutmayın ve aklınızdan çıkarmayın.” İfadelerini kullandı.

Mezunlarımızın özveri, sabır, mesleki bilgi ve birikimle sağlık hizmeti sunumunda etkin bir rol üstleneceklerini söyleyen Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Gerek, "Eğitiminizin size kazandırdığı temelleri güçlendirerek etik prensiplerden ödün vermeden bu değerli mesleğin birer mensubu olarak yolunuza devam edeceğinizden eminim. Bundan sonraki yaşamanızın da başarı, sağlık, mutluluklarla dolmasını ve birlikteliğimizin devamını dilerim.” şeklinde konuştu.

Rektörümüz Prof. Doktor Cevdet Erdöl de konuşmasında şunları söyledi;
“Mekteb-i Tıbbiyye-i Şahane geleneğinden gelen Sağlık Bilimleri Üniversitesi olarak hedeflerimizi her zaman büyük ve yüksek tuttuk. Hedeflerimiz doğrultusunda yaptığımız çalışmaların bir meyvesi olarak Yükseköğretim Kurulu (YÖK)’ün paylaştığı “2021 Üniversite İzleme ve Değerlendirme Genel Raporu”na göre Sağlık Bilimleri Üniversitesi, bilimsel yayın sayısının en yüksek olduğu üniversiteler sıralamasında birinci olduk. Bu gurur verici başarının ardından yaptığım her konuşmada bizim rakiplerimiz ülkemizdeki üniversiteler değil, dünyanın önde gelen üniversiteleridir dedim. Kısa vadede dünyanın ilk 500 uzun vadede de ilk 100 üniversitesi arasına girmemiz gerektiğine dikkat çektim ve tüm çalışma arkadaşlarımdan bu doğrultuda aksiyon almalarını rica ettim.
Dün aldığım güzel bir haberi sizlerle paylaşmak istiyorum. Hollanda’daki Leiden Üniversitesi bünyesindeki Bilim ve Teknoloji Çalışmaları Merkezi (CWTS) tarafından oluşturulan Leiden Ranking 2022 sıralamasında üniversitemizin devler ligine 618. Sıradan giriş yaptığını öğrendim. 2017-2020 dönemi Web of Science tarafından indekslenen yayın sayılarına göre yapılan sıralama özellikle üniversitemizin kuruluş dönemlerine denk geldiği için ilk 500’ün biraz üzerinde çıkmış görünüyor. İnanıyorum ki bir sonraki sıralamada ilk 400 sıralamasında yer bulacağız.
Bu başarı geçmişiyle geleceğe yürüyen büyük bir birikimin ürünüdür.
Bu başarı aile ruhu İle birbirine kenetlenmiş asil ve azimli kadromuzun başarısıdır.
Bu bir başlangıç ve biz hedeflerimize çok yakınız hamdolsun.
Sevgili öğrenciler, ülkemizin ve dünyanın en saygın üniversiteleri arasında yerini alan üniversitemizde eğitiminizi başarıyla tamamladınız. Bu tören sizin topluma, bir anlamda insanlığa hizmet vermek üzere hazır olduğunuzu ilan ettiğiniz bir geçiş törenidir.
Artık sağlık sektöründe bizzat hastalarla yüz yüze olacaksınız, bu yüzden hastalarla ilgilenirken yüzlerinizde gülümsemeyi eksik etmeyin.
Hepinizin vatanına milletine bağlı, milletimizin değerleriyle barışık, mesleğini en iyi şekilde yapma gayretinde olan, insana saygıyı hiçbir koşulda ihmal etmeyen, kendinizi emanet etmekten çekinmeyeceğiniz kadar güvenilir ve bilgili, mesleğinde her zaman etik davranış gösterme becerisine sahip bireyler olacağınıza inancımız tamdır.
Sevgili aileler,
Şundan emin olun ki Sağlık Bilimleri Üniversitesi evlatlarınızı, insani değerlere saygılı, mesleki bilgisi tam, sorumluluk alan, üretken, kendini yenileyen, topluma hizmeti gaye edinmiş sağlık profesyonelleri olarak yetiştirdi. Onların yetişmesinde ve bugünlere gelmesinde elbette en büyük pay sizindir. Sizleri de özellikle kutluyorum.
Mezuniyetinizin size, ailenize, vatana, millete hayırlı olmasını temennisiyle bundan sonraki yaşantınızda hepinize sağlık, mutluluk ve başarılar diliyorum.”

Öğrencilerin mezuniyet heyecanı yaşadığı törende, dereceye giren öğrencilere plaket takdim edildi. Mezun öğrenciler, mesleki yeminlerinin ardından, hep birlikte kep attı.

01-07-2022

Haber Galerisi