HABERLER
X

Sporfest 2022 Ödül Töreni

Gençlik ve Spor Bakanı Sn. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, SBÜ Uluslararası Spor Festivali SporFest 2022'nin ödül törenine katıldı. 

Töreninin açılışında konuşan Rektörümüz Prof. Dr. Cevdet Erdöl, sporun birleştirici ve kardeşliği pekiştiren bir araç olduğunu söyledi.
Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nin fakülte ve yüksekokulları arasında iş birliğinin pekişmesi, spor kültürünün yaygınlaşması açısından SporFest’i çok önemsediğini belirten Rektör Erdöl, “Öğrencilerimiz kendi bölümlerinde ön elemelere tabi tutularak buraya geldiler. Bugün hak ederek ödüllerini alacak kıymetli öğrencilerimi sevgi ve muhabbetle selamlıyor, spordan ve sağlıktan ayrı düşmediğiniz bir gelecek diliyorum.” şeklinde konuştu.
Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu da yaptığı konuşmada sporun birleştiren, dostluğu, kardeşliği pekiştiren yönünü her daim gördüklerini belirtti.
Bakan Kasapoğlu, Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Uluslararası Spor Festivali SporFest 2022'nin ödül törenine katılarak, festivalde yer alan öğrencilerle bir araya geldi.
Kasapoğlu, ülkenin her tarafında Gençlik Haftası'nda 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nın dolu dolu kutlandığını belirterek, "Ankara'da Sağlık Bilimleri Üniversitesinde bu coşkuyu çok farklı bir şekilde yaşatan üniversite yönetimine ve katılımlarıyla bu heyecanı zirveye taşıyan siz değerli sporcu arkadaşlarıma canıgönülden teşekkür ediyorum." dedi.
Gençliğin bu ülkenin en büyük gücü ve en büyük umudu olduğunu belirten Kasapoğlu, şöyle devam etti:
"19 Mayıs tarihi bir gün, bu toprakların vatan kılınmasında emeği olan büyüklerimiz, Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları, tüm şehitlerimiz ve gazilerimiz, hepsini rahmetle, minnetle yad ediyorum. Türkiye'nin neresine gidersek gidelim gençlerimizin gözündeki ışık, onların heyecanı bize bugünümüz ve yarınlarımız için çok ama çok büyük umutlar veriyor. Gençlerimizin mutluluğu için çalışmak, onların imkanlarını genişletmek, gerek bakanlık olarak gerekse tüm devlet olarak Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde en büyük motivasyon kaynağımız. Eğitimden kültüre, sosyal hayattan spora, her alanda gençlerin yanında olduk ve yine gençlerimizin yanında tüm imkanlarımızla olmaya devam edeceğiz."
Sporun dönüştürücü, birleştirici misyonu olduğunu, sporun olduğu yerde kötülüğün olmayacağına inandıklarını belirten Bakan Kasapoğlu, "Sporun olduğu yerde kavganın, şiddetin olmayacağına inanıyoruz. Sporun birleştiren, dostluğu, kardeşliği pekiştiren yönünü her daim görüyoruz. Bu anlamda hem sporu yaygınlaştırma hem sporcularımızı teşvik etme yönünde pek çok çalışmayı gerçekleştiriyoruz. İşte Sağlık Bilimleri Üniversitesinin bu anlamda spor dostu bir üniversite olması, dumansız üniversite olmanın yanında apayrı bir anlam taşıyor. Üniversiteleri çok ama çok önemli bir paydaş olarak görüyoruz. Türkiye'nin dört bir yanında gerek üniversitelerimiz gerek üniversitelerin sporcularıyla çok anlamlı iş birliklerimiz var." diye konuştu.
Kasapoğlu, "Dün Şırnak Üniversitemizin kampüsünde, Cudi Dağı'nın eteklerinde, bir zamanlar üzücü hadiselerin yaşandığı bölgede geçen yıl ulusal olarak yaptığımız tenis turnuvasının bu yıl uluslararası olanının açılışını yaptık. Artık Cudi'de sporcuların sevinç sesleri, raketlerin sesleri duyuluyor. Ülkemizin bir huzur iklimine ulaştığının en somut örneklerinden biri." ifadelerini kullandı.
"Sporla olan ilişkinizi sporla olan muhabbetinizi hiçbir zaman bırakmayın"
Ülkenin dört bir yanında sporu yaygınlaştıran ve altyapısını güçlendirme adına pek çok çalışmanın devam ettiğini aktaran Bakan Kasapoğlu, "Hamdolsun her geçen gün farklı alanlarda meyvelerini almanın mutluluğunu yaşıyoruz. Tabii ki spordaki hedeflerimiz, hayallerimiz, her zaman daha ötesini gerçekleştirmek." şeklinde konuştu.
Sağlık Bilimleri Üniversitesinin bu spor festivalinde 10 gün boyunca çok farklı branşlarda mücadelelerin yaşandığını ve dereceye girenlerin olduğunu ancak asıl kazananın kardeşlik olduğunu vurgulayan Kasapoğlu, "Festivale katılan bütün sporcu arkadaşlarımı tebrik ediyorum, her birine teşekkür ediyorum. Lütfen şunu istirham ediyorum, sporla olan ilişkinizi sporla olan muhabbetinizi hiçbir zaman bırakmayın, sporu bir hayat tarzı yapma adına hangi branşta olursa olsun. Biz sporun bütün branşlarını önemsiyoruz, her sporcu arkadaşımızın değerli olduğuna inanıyoruz. Bu yolda lütfen kendinizi yalnız hissetmeyin. Devlet olarak, bakanlık olarak, üniversite olarak sporla ilgili bağınızın güçlenmesi, spor yolculuğunuzda bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da beraber olacağız." ifadelerini kullandı.
Ankara'da 9-18 Mayıs tarihlerinde 1200 sporcu öğrencinin katılımıyla SBÜ'de gerçekleştirilen Uluslararası Spor Festivali SporFest 2022'de birinci olan sporcu ve takımlar şöyle:
Kadınlar basketbol birincilik ödülü: Hamidiye Yaşam Bilimleri Fakültesi
Erkekler basketbol birincilik ödülü: Gülhane Tıp Fakültesi
Kadınlar voleybol birincilik ödülü: Gülhane Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Fakültesi
Erkekler voleybol birincilik ödülü: Gülhane Tıp Fakültesi
Erkekler futbol birincilik ödülü: Hamidiye Yaşam Bilimleri Fakültesi
Kadınlar okçuluk müsabakası birincisi: Serra Baydar/Hamidiye Sağlık Bilimleri Fakültesi
Erkekler 100 metre yarışı birincisi: Murat Ekinci/Hamidiye Yaşam Bilimleri Fakültesi
Kadınlar badminton müsabakası birincisi: Hanım Sultan Özen/Gülhane Tıp Fakültesi
Erkekler badminton müsabakası birincisi: Kağan Öztürk/Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
Kadınlar bilek güreşi müsabakası birincisi: İrem Göltaş/Gülhane Eczacılık Fakültesi
Erkekler bilek güreşi müsabakası birincisi: İbrahim Ünal/Hamidiye Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu
Erkekler tenis müsabakası birincisi: Ömer Yasir Girişgin/Gülhane Tıp Fakültesi
Kadınlar tenis müsabakası birincisi: Rümeysa Nida Yılmaz/Gülhane Tıp Fakültesi
Kadınlar masa tenisi müsabakası birincisi: İrem Koca/Gülhane Eczacılık Fakültesi
Erkekler masa tenisi müsabakası birincisi: İsmail Kara/Hamidiye Tıp Fakültesi
Erkekler okçuluk müsabakası birincisi: Enes Furkan Yılmaz/Gülhane Sağlık Meslek Yüksekokulu
Kadınlar oryantiring müsabakası birincisi: Ekin Çiçek/Gülhane Hemşirelik Fakültesi
Erkekler oryantiring müsabakası birincisi: Ramazan Demir/Gülhane Hemşirelik Fakültesi
Kadınlar 100 metre yarışı birincisi: Yağmur Nur Kaya/Hamidiye Yaşam Bilimleri Fakültesi
Kadınlar tırmanış müsabakası birincisi: Buse Doğan/Gülhane Hemşirelik Fakültesi
Erkekler tırmanış müsabakası birincisi: Furkan Kardan/Gülhane Tıp Fakültesi
Kadınlar 2400 metre yarışı birincisi: Buse Damla Güven/Gülhane Hemşirelik Fakültesi
Erkekler 2400 metre yarışı birincisi: Cihat Yalçın/Hamidiye Yaşam Bilimleri Fakültesi
Organizasyonda dereceye giren sporculara ve takımlara ödüllerini Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu ile Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl takdim etti.

20-05-2022

Haber Galerisi